Identium UHF RFID PCB Tag P0702-16 | M750 | 7×1.6×1.6mm
The Identium RFID PCB Tag P0702-16 is a compact UHF on-metal PCB tag. Rectangular form factor (7×1.6×1.6mm) with M750 chip, offering a read range of up to 15cm.
Specifications
| Model | IDTS-P0702-16 |
| Chip | M750 |
| Size | 7×1.6×1.6 mm |
| Aperture | None |
| Read Range | 15cm |
| Protocol | EPC Class 1 Gen2 / ISO 18000-6C |
| Frequency | 860–960 MHz |
| Application | On-metal tracking, tool tracking, asset management |
- Stock: In Stock
- Model: IDTS-P0702-16
- Weight: 0.05kg
- SKU: IDTS-P0702-16
₹139
Ex Tax: ₹118
BIS Certified RFID Products

ISO Certified RFID Manufacturer

WPC Approved RFID Products

Made in India RFID Products










